Metoda Butejki wspomagająco przy zaburzeniach lękowych

Zapewne wszyscy wiedzą, że w wyniku oddychania człowieka oraz wszystkich kręgowców zachodzi proces wymiany gazowej między tlenem, a dwutlenkiem węgla. Niewiele osób jednak ma świadomość, że aby zachować zdrowie i dobre samopoczucie powinniśmy zadbać o równowagę tych obu gazów – ważna jest obecność zarówno tlenu, jak i dwutlenku węgla. Dwutlenek węgla uważany za zło tego świata bo niestety jego nadmiar w atmosferze powoduje ocieplenie klimatu ma swoją ogromną rolę i jego obecność w naszym organizmie jest bardzo ważna. Niestety w wyniku stresu którego w nadmiarze ostatnio doświadczamy wszyscy pojawia się u nas tendencja do nadmiernego oddychania w wyniku czego dochodzi do nierównowagi między tlenem, a dwutlenkiem węgla. Patrick McKeown w swojej książce “Spokojny oddech, spokojny umysł” pisze tak:

“Nawyk przewlekłego nadmiernego oddychania jest obecny u każdej osoby doświadczającej stresu, niepokoju, ataków paniki czy depresji. Wywołuje on zarówno zwężenie naczyń krwionośnych, jak i ograniczone dostarczanie tlenu do tkanek i narządów, głównie mózgu. Metoda Butejki w prosty sposób znacząco podnosi poziom dotlenienia mózgu, w wyniku czego zmniejsza pobudliwość tkanek mózgowych.” 

I dalej przytacza badania:

“Obniżenie poziomu dwutlenku węgla we krwi wywołuje zwężenie tętnicy szyjnej głównego naczynia krwionośnego doprowadzającego tlen do mózgu. Stopień zwężenia zależy od predyspozycji genetycznych lecz u osób ze skłonnościami do niepokoju i ataków paniki dochodzi ono nawet do 50%, co zostało oszacowane przez Daniela Gibbsa w 1992 roku. To odkrycie zostało potwierdzone przez Susan Ball i Ananthę Skekharę w 1997 roku. Inni badacze Maurizia Balestrina i George Somjen oraz Juha Huttunen w 1999 roku wykazali, że CO2 zmniejsza pobudliwość korową. Poniższy cytat pochodzi z książki Prawidłowe oddychanie – klucz do dobrego zdrowia Artoura Rekhimova “Nadmierne oddychanie powoduje, że ludzki mózg staje się nienormalnie pobudzowny z powodu zredukowanej ilości CO2. W wyniku tego mózg dosłownie wymyka się spod kontroli z powodu generowanie spontanicznych i samordonych myśli. Balestrino i Somjen w podsumowaniu badań stwierdzili, że mózg kontroluje własną poprzez regulację oddychania. Profesor psychologii dr Robert Fried zauważa, że pierwszym stopniem przewlekłego niedotlenienia, co wielokrotnie ma miejsce w przypadku przewlekłej hiperwentylacji, jest obniżenie nastroju i aktywności.”

Metoda Butejki wspomagająco przy zaburzeniach lękowych

Dodaj komentarz

Przewiń do góry