Sposób w jaki oddychasz

Dziś coraz więcej mówimy o oddychaniu. Coraz więcej też o nim wiemy.

Wiemy, że oddychanie to jeden z najważniejszych procesów fizjologicznych zachodzących w ciele. To dzięki niemu żyjesz. Dlatego jakość Twojego oddychania ma ogromny wpływ na jakość Twojego życia. Ponieważ tak dużo już wiemy i tak często rozmawiamy   o oddychaniu większość z nas wie, że jednak można oddychać nieprawidłowo. Mimo, że wydawać by się mogło jest to tak podstawowa i tak naturalna czynność.

Jednym z podstawowych czynników, który prowadzi nas do nieprawidłowych wzorców oddechowych jest STRES   W skrócie stres powoduje szybsze oddychanie bo przygotowuje ciało do walki lub ucieczki   organizm zgłasza większe zapotrzebowania na glukozę w mięśniach   więc serce zaczyna pompować szybciej, a Ty szybciej i więcej oddychasz. Po czasie Twój mózg   przyzwyczaja się do wzmożonego oddychania i bach masz gotowy zespół przewlekłej hiperwentylacji.

Jeśli interesujesz się oddechem, wiesz pewnie jak wiele mamy dziś dostępnych metod oddechowych i technik, każda z nich służy czemuś innemu – większość z nich opiera się na manipulowaniu oddechem w celu osiągnięcia jakiegoś stanu na przykład doenergetyzowania się, uwolnienia emocji, uspokojenia się, etc.

To o czym mniej się mówi to istota naturalnego oddechu. W jaki sposób jakość naszego naturalnego oddychania wpływa na nasze samopoczucie, na nasz stan zdrowia, także na nasze emocje CODZIENNIE. Metoda oddechowa profesora Butejki to zestaw banalnych ćwiczeń, które wykonywane z regularnością i dyscypliną   prowadzą do poprawy sposobu naszego oddychania. Dodatkowo są to ćwiczenia, które niezwykle relaksują i uziemiają . Ćwiczenia metodą Butejki mają nam pomóc z ustanowieniu prawidłowych wzorców oddechowych czyli po prostu pomagają nam lepiej oddychać na co dzień i prowadzą do zdrowia.

Metoda Butejki jest pomocna w wielu schorzeniach, takich jak:

  astma,

  obturacyjny bezdech senny,

  alergiczny nieżyt nosa,

  chrapanie,

  nadciśnienie,

  a nawet problemy z jelitami,

  wiele innych o czym możecie poczytać szerzej na stronie butejko.pl

Uważam, że każda osoba, która rozpoczyna pracę ze świadomym oddechem powinna wziąć udział w warsztacie oddechowym metodą Butejki, kupić sobie książkę, lub umówić się na spotkanie z certyfikowanym instruktorem. Dlaczego? Dlatego, że ta metoda daje nam po prostu wiedzę na temat fizjologii oddechu Bez tego trudno nam będzie bezpiecznie praktykować jakiekolwiek techniki oddechowe, które wymagają manipulowania czyli zmieniania rytmu swojego oddechu, wydłużania, skracania oddechu, etc.

Pracę z oddechem warto prowadzić na wielu poziomach. Oddech i ciało są nierozłączne, nie da się pracować z oddechem i nie pracować z ciałem. Dlatego joga często pomaga nam w różnych naszych problemach oddechowych. Problemy z oddychaniem mogą często wynikać z napięć tkwiących w ciele od lat. Dlatego zawsze zachęcam do lepszego zapoznania się z własnym ciałem i wybranie metody pracy z ciałem, która pozwoli nam na harmonijny rozwój. U nas oczywiście macie do wyboru kilka metody pracy z ciałem: hatha/vinyasa joga – czyli w dużym uproszczeniu klasyczna joga, joga powięziowa, qigong – chińska gimnastyka oraz oczywiście metoda Butejki, którą możecie poznać na zbliżających się warsztatach, które zaplanowałam na lipiec . W związku z tym, że aktualnie wiele osób potrzebuje uziemienia, pracy z oddechem i pracy z konsekwencjami stresu. 

Sposób w jaki oddychasz

Dodaj komentarz

Przewiń do góry